Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

3 razy „naj”, czyli tortowe rekordy


3 razy „naj”, czyli tortowe rekordy

Tak jak w każdej kategorii, także w branży cukierniczej najbardziej fascynuje nas to, co najdroższe, największe i najsmaczniejsze. Z przedrostkiem „naj” często łączone są rzeczy niezwykłe i takie, dzięki którym pozostaniemy rozpoznawalni. Dlatego w ludzkiej naturze leży bicie rekordów i przesuwanie granic w najróżniejszych dyscyplinach. Chcemy robić wszystko najszybciej, najlepiej, najmocniej. Dlatego też branża cukiernicza nie oparła się pędowi ku doskonałości. Cukiernicy prześcigają się w wymyślaniu nowych rodzajów słodkości, począwszy od metod wypiekania, po odkrywanie kolejnych smaków, a także zdobienia, które często są najbardziej widowiskowym zwieńczeniem słodkich kompozycji. W kwestii cukierniczej wszelkie bite rekordy szybko tracą na aktualności gdyż są zastępowane przez kolejne. Oprócz ceny tortów, która może przyprawić o zawrót głowy, jest znacznie więcej wyróżników, które mogą umieścić wypiek na liście rekordów Guinnessa. Poniżej przedstawiamy kilka przypadków, dzięki którym torty i ich autorzy zasłużyli na wyróżnienie.

Najdłużej przechowywany tort

Niewielu smakoszy zdaje sobie sprawę z tego, jak długo można przechowywać tort bez jego konsumpcji. Zazwyczaj przyjmujemy, że jest to kilka dni, do tygodnia, pod warunkiem, że umieścimy tort w lodówce, lub w pomieszczeniu o obniżonej temperaturze. Tym bardziej niesamowity jest tort, który przechowała para małżonków – Leann i Bob Adams z Wielkiej Brytanii. Młodzi świętowali swój ślub w 1963 roku, wraz z bawiącymi się na weselu 250 gośćmi. Małżeństwo wpadło wtedy na zaskakujący pomysł. Pomyśleli, że jeden mały tort postanowią schować i odpieczętować 50 lat później, podczas rocznicy ślubu. Zawinęli ciasto w folię i wstawili do lodówki. W ten sposób tort przetrwał pół wieku! Para rozpakowała go w 2013 roku.

Według relacji małżonków przez cały ten czas ani razu nie zdarzyło im się zajrzeć do zapieczętowanego pakunku, dlatego też przez blisko pół wieku nie mięli pojęcia, co dzieje się z tortem, który pozostał pamiątką po ich weselu. Gdy nadszedł moment otwarcia pakunku, zaproszeni na tę okazję goście oraz sami państwo młodzi nie mogli spodziewać się, jaki będzie wynik ich eksperymentu. Z relacji Boba Adamsa wynikało, że tort przetrwał w praktycznie nie naruszonym stanie i wyglądał jak: „upieczony zaledwie wczoraj”. Tort zniósł w tym czasie 3 przeprowadzki i problemy z dostawą prądu. Tym samym tort przechowywany przez brytyjskich małżonków zasłużył na miano najdłużej przechowywanego tortu.

Największy tort weselny na świecie

Kategoria, która zazwyczaj bywa jedną z najbardziej widowiskowych, czyli to, co największe. Tym razem chodzi o tort weselny. Ten znajdujący się w księdze rekordów Guinnessa z pewnością zasługuje na podziw. Został przygotowany przez cukierników z Connecticut, pracujących w Mohegan Sun Hotel and Casino. Ten tort to prawdziwy olbrzym.

Do jego produkcji zużyto:

  • 4540 kg biszkoptu,
  • 2180 kg kremu i polewy.

Tort miał smak waniliowy, polewa natomiast waniliowo-migdałowy.

Rekordowy tort przygotowywany na wesele, które miało odbyć się 8 lutego 2004 roku, zaczęto przygotowywać już tydzień wcześniej. Szefowi kuchni pomagało w pracy 57 innych kucharzy.

Tort ozdobiono jadalnymi wstążkami i sercami.

Największym tortem weselnym można było poczęstować 59 tysięcy gości!

Największy tort lodowy świata

Ten okaz powstał z okazji 30-lecia istnienia kanadyjskiej lodziarni Dairy Queen. Przedsięwzięcie zorganizowano na jednym z najbardziej uczęszczanych placów w centrum Toronto. Głównym celem cukierników stało się stworzenie największego tortu lodowego na świecie. Przy całym zadaniu pracowało ponad 100 osób, a realizacja projektu zajęła prawie rok.

Rekordowy deser pochłonął kolejno:

  • 9 ton lodów,
  • 91 kg ciasta biszkoptowego.
  • 136 kg polewy i ciastek Oreo.

Największym problemem logistycznym było wykonanie ciasta w taki sposób, aby nie stopniało za wcześnie, a także, aby jego konstrukcja nie uległa zawaleniu. Mimo tych utrudnień rekord oczywiście został pobity. Do zważenia tortu użyto specjalnej wagi wykorzystywanej w hangarach. Licznik wagi pokazał dokładnie 10 ton i 130 kg!

Detect language Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Bengali Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simp) Chinese (Trad) Croatian Czech Danish Dutch English Esperanto Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Gujarati Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Kannada Korean Lao Latin Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Tamil Telugu Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Bengali Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simp) Chinese (Trad) Croatian Czech Danish Dutch English Esperanto Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Gujarati Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Kannada Korean Lao Latin Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Tamil Telugu Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Text-to-speech function is limited to 100 characters Options : History : Help : Feedback

Wróć