Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swoje tortowe rekordy mają.


?A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swoje tortowe rekordy mają.?

Niedawno pisaliśmy na temat światowych rekordów dotyczących tortów. Tym razem skupimy się na naszym rodzimym podwórku i na rekordach, których autorami są Polacy. W tej kwestii naprawdę nie mamy czego się wstydzić. Nasze cukiernie znane są na całym świecie, nie tylko dzięki samym tortom, ale też technice, z którą wypiekamy ciasta oraz przywiązaniem do tradycyjnych receptur, zachowywanych z pokolenia na pokolenie oraz użycia jak najbardziej naturalnych składników pochodzących z Polski. Nasi cukiernicy z powodzeniem walczą w międzynarodowych konkursach, a także doganiają cukiernie zajmujące się światową dystrybucją słodyczy. Bez kompleksów walczymy w tej kwestii z innymi narodami i możemy pochwalić się naprawdę cennymi osiągnięciami, dlatego parafrazując słowa Mikołaja Reja przedstawiamy Państwu rodzime tortowe rekordy.

Największy na świecie tort w kształcie piramidy

Jego autorem są kucharze z cukierni w Rzeszowie. Największy tort ? piramidę, zbudowano 19 maja 2011 roku. Rekordowy tort został przedstawiony podczas V Międzynarodowych Targów Żywności, Produktów i Technik Ekologicznych ?Ekogala? 2011. Najbardziej wyczekiwanym momentem całej ceremonii była oczywiście degustacja rekordowego dzieła. Po rozkrojeniu tortu, doliczono się ponad 9 tysięcy wydanych kawałków wypieku.

Oprócz przygotowania receptury poszczególnych elementów tortu, niezbędne okazało się przygotowanie techniczne, mające na celu utrzymanie stabilności całej konstrukcji.

Przy produkcji niezwykłego tortu pracowało 20 cukierników. Prace związane z przygotowaniem ciasta zajęły im cały tydzień, przy czym pracowali bez przerwy na dwie zmiany. Warto jednak było, ponieważ efekt zachwycił wszystkich zgromadzonych świadków bicia rekordu.

Rzeszowski tort osiągnął wysokość ponad 174 cm!

Do jego produkcji zużyto kolejno: 30 kg mąki, 200 kg czekolady, 100 kg cukru, 35 kg orzechów, 200 kg dżemu porzeczkowego, 60 kg masła, 3 kg kawy, 3200 jajek i 10 litrów spirytusu!

Rekordowy tort to tort ?Taubera?. To ciasto czekoladowe, pieczone bez użycia kakao. Zamiast niego wykorzystuje się samą czekoladę. Ponadto przekładany jest dżemem porzeczkowym i mieszanym, czekoladowo-kawowym ganaszem (jest to masa czekoladowa, która najczęściej jest głównym składnikiem nadzienia tortów, składa się z porcji czekolady i 30% śmietanki).

Kilkupiętrowy tort weselny

Bohaterem kolejnego polskiego rekordu jest tort piętrowy w stylu weselnym. Jego prezentacji dokonano w Centrum Handlowym Wola Park.

  • Tort mierzył 7 metrów.
  • Składał się z 24 pięter.
  • Ważył 3842 kilogramy.

Złożenie czekoladowego tortu odbyło się sprawnie, dzięki przygotowaniu przez cukierników kolejnych warstw. Projektem całej konstrukcji zajmowało się 16 cukierników, którym cały proces ?budowy? zajął ponad 16 godzin. Ponadto nad poprawnym przebiegiem całej operacji czuwało 5 pracowników technicznych. Gotowy tort sięgnął powyżej pierwszego piętra warszawskiego centrum handlowego.

Przebywający w tym dniu klienci mieli okazję spróbować rekordowego wypieku, który po rozkrojeniu wydano 4000 osobom!

Rzeszów – miasto rekordów

Powracamy do Rzeszowa, w którym tym razem przygotowano największą papieską kremówkę. Powstanie ciasta było związane z 5 rocznicą urodzin papieża Polaka ? Jana Pawła II. Tradycja ta kultywowana jest od kilku lat i tak w kolejne urodziny papieża symboliczne ciastko wydłużane jest o jeden metr! Dlatego każdego roku rekord pobijany jest na nowo. W 2011 roku kremówka osiągnęła długość 91 metrów. Przy procesie produkcji pracowało aż 40 osób i zajęło im to łącznie 5 dni.

Ostatniego dnia rekordową kremówkę podzielono na 10 000 porcji i rozdano zgromadzonym wokół wydarzenia obserwatorom.

Składniki rekordowej papieskiej kremówki to: 150 kg margaryny kremowej, 100 kg masła, 70 kg cukru, 30 kg cukru pudru, 50 kg rodzynek, 700 jajek, 500 litrów mleka i 20 litrów rumu.

Wróć