Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Czy figurki na tortach są jadalne?


Figurki na torcie to już klasyka gatunku. Obok popularnych na tortach ślubnych postaci pary młodej coraz częściej na wypiekach możemy zobaczyć dekoracyjne figurki przedstawiające ludzi, zwierzątka, rośliny, przedmioty codziennego użytku, pojazdy i wiele innych rzeczy. Ogromną popularnością cieszą się ostatnio torty z postaciami z bajki, jakie często przygotowujemy w naszych cukierniach w Warszawie. Pieski z „Psiego Patrolu”, Anna i Elza z „Krainy Lodu”, Batman, Spider-Man, pokemony czy myszka Mickey weszły już do kanonu najczęściej lepionych figurek na tort. Wielu naszych klientów dopytuje, czy ozdoby te są jadalne i czy mogą być spożywane przez małe dzieci. W tym wpisie spieszymy z odpowiedzią!

Z czego robi się figurki tortowe? 

Tortowe figurki tworzy się najczęściej z masy cukrowej, która powstaje w wyniku połączenia cukru pudru, glukozy w proszku lub płynie, żelatyny i wody w odpowiednich proporcjach. Określony kolor masy uzyskuje się dzięki dodatkowi naturalnych barwników spożywczych, np. żółtej kurkuminy, czerwonej koszenili czy niebieskich antocyjanów, lub zastosowaniu kolorowych galaretek zamiast żelatyny. Uzyskana z powyższych komponentów masa jest nie tylko bardzo plastyczna i podatna kształtowanie, ale również jadalna, a przy tym bardzo słodka w smaku. Ten ostatni można modyfikować, dodając do niej różne aromaty. Figurki z plastycznego lukru z pewnością posmakują więc najmłodszym łasuchom uwielbiającym słodycze! 

Jak powstają figurki z masy cukrowej? 

Wykonanie figurki na tort przypomina lepienie z plasteliny. Podstawą jest odpowiednia konsystencja plastycznego lukru, który nie może być ani zbyt kruchy, ani zbyt lepiący. W przypadku bardziej skomplikowanych postaci czy przedmiotów warto stworzyć najpierw projekt. Następnie trzeba przygotować odpowiednie ilości masy w potrzebnych kolorach, zawinąć je w folię spożywczą i odstawić na kilkanaście minut, by lukier stwardniał.

Poszczególne części kształtuje się osobno, a następnie łączy wszystko w całość. Czasem niezbędne jest posmarowanie miejsc sklejenia odrobiną wody. Dla większej stabilności do łączenia dużych części, np. głowy i tułowia, można użyć wykałaczki w roli wewnętrznego „szkieletu”. Na koniec pozostają detale, które wykonuje się precyzyjnym skalpelem, wykałaczką lub specjalnym flamastrem. I voilà! Figurka gotowa, by wskoczyć na tort i wywoływać uśmiech dzieci oraz dorosłych. Można zjeść ją razem z tortem albo przechowywać jako ozdobę – masa cukrowa długo zachowuje zdatność do spożycia.

Wróć