Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Czy osoby które nie przyswajają glutenu mogą jeść torty?


Gluten jest białkiem występującym między innymi w pszenicy, co oznacza, że pojawia się także w białej mące pszennej, która jest jednym z podstawowych składników tradycyjnego tortu (i wielu innych wypieków). Gluten dodaje wypiekom puszystości, lepkości i poprawia ich smak. Niestety, coraz więcej osób nie toleruje tego składnika, a jego spożycie prowadzi u nich do nieprzyjemnych objawów. Niezależnie od tego, czy chodzi o celiakię, alergię na pszenicę, czy nadwrażliwość na gluten, osoby takie przechodzą na dietę bezglutenową, rezygnując tym samym z wielu potraw i deserów. Czy jednak oznacza to, że nie mogą jeść tortów? Absolutnie nie!

Tort bez glutenu można – przy odrobinie wprawy – upiec samodzielnie w domu, a także bez większego problemu kupić lub zamówić. Coraz więcej cukierni wychodzi bowiem w tym zakresie naprzeciw potrzebom klientów i poza tradycyjnymi wypiekami oferuje także ich wersje bezglutenowe.

Torty bezglutenowe w Cukierni Warszawskiej 

Z myślą o wszystkich nietolerujących w diecie glutenu poza tradycyjnymi pieczemy również torty bezglutenowe. W takich wypiekach klasyczny biszkopt na bazie mąki z pszenicy jest zastępowany ciastem pozbawionym glutenu. Można wykonać je z mąki bezglutenowej, na przykład:

  • mąki kukurydzianej,
  • mąki ryżowej,
  • mąki jaglanej,
  • mąki owsianej,
  • mąki kokosowej,
  • mąki z tapioki.

Ponieważ wymienione mąki mają różne właściwości, często używa się ich mieszanek. Dodatek mąki ziemniaczanej, która także nie zawiera glutenu, poprawia konsystencję biszkoptu i dobrze go konsoliduje. 

By upiec tort bezglutenowy nieodbiegający smakiem i puszystością od klasycznego, potrzeba trochę wprawy. Sekretem są odpowiednie proporcje składników zastosowanych do stworzenia biszkoptu. Jeśli chodzi o masę oraz dekorację, możliwości są znacznie szersze – w zasadzie wszystkie standardowe używane w tym celu ingrediencje (takie jak bita śmietana, owoce, czekolada i inne słodycze) są bowiem pozbawione glutenu.

Podsumowując, nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby na diecie bezglutenowej mogły zajadać się pysznym tortem – z okazji swoich urodzin, ważnych wydarzeń czy po prostu dlatego, że mają ochotę na kawałek ulubionego wypieku do popołudniowej kawy!

Wróć