Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Czym się różnią polskie pączki od amerykańskich donutów?


Pączki i donuty to dwa kultowe wypieki, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Pączki to słodkie, drożdżowe bułeczki, które są tradycyjnym polskim przysmakiem, a donuty to małe pierścienie z ciasta drożdżowego, pochodzące z USA. Chociaż wydają się być podobne, istnieją między nimi pewne różnice.

Składniki i nadzienie 

Pierwszą różnicą jest skład ciasta. Polskie pączki są wyrabiane z ciasta drożdżowego, które zawiera mąkę pszenną, mleko, cukier, jajka i masło. Ciasto jest następnie kształtowane w kule i smażone w głębokim oleju. Amerykańskie donuty natomiast są zwykle wytwarzane z ciasta na biszkopt, które zawiera sporo proszku do pieczenia i mniej składników mokrych. Ciasto donuta jest formowane w pierścienie i również smażone w głębokim oleju.

Drugą różnicą jest nadzienie pączków i donutów. Polskie pączki są tradycyjnie napełnione konfiturami owocowymi lub kremami, takimi jak waniliowy lub czekoladowy. Amerykańskie donuty zwykle nie mają nadzienia, są za to często pokrywane lukrem i posypane różnymi dodatkami, np. kruszonymi orzechami.

Kształt i historia 

Kolejną różnicą między pączkami a donutami jest ich kształt. Polskie pączki są zwykle kuliste, podczas gdy amerykańskie donuty mają charakterystyczny kształt pierścienia. Wypieki te różnią się również pochodzeniem. Polskie pączki mają długą historię i tradycję w Polsce, gdzie były pieczone już w XVIII wieku. Do dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez nich, chociażby tłustego czwartku. Amerykańskie donuty zostały wymyślone przez holenderskich emigrantów w XIX wieku i szybko stały się popularne na całym świecie dzięki sieciom fast foodów.

Podsumowując, pączki i donuty mają pewne podobieństwa, ale różnią się składem ciasta, nadzieniem, kształtem oraz historią i tradycją. Bez względu na to, który wypiek bardziej nam odpowiada warto spróbować obu i samemu ocenić, który smakuje lepiej. Wszystkich fanów pączków zapraszamy do naszych cukierni w Warszawie!

Wróć