Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Faworki drożdżowe – sposób na puszystą wersję tradycyjnych chrustów


Faworki to jeden z najpopularniejszych deserów w Polsce. Kojarzone są głównie z czasem karnawału, kiedy to można popuszczać pasa i objadać się wszelkimi słodkościami. Ale to tak naprawdę ciastka na każdą okazję. Tradycyjne chrusty powinny być kruche, ale można trochę unowocześnić przepisy i zrobić faworki drożdżowe ? miękkie i puszyste.

Tradycyjnie faworki kojarzą się z kruchymi ciastkami, najlepiej robionymi przez babcie, w końcu nie bez kozery w niektórych częściach Polski zwane są chrustami. Ale funkcjonuje jeszcze alternatywny przepis na faworki drożdżowe, miękkie i równie smaczne, a nawet są tacy, którzy twierdzą, że smaczniejsze!

Składniki

Faworki drożdżowe różnią się od tradycyjnych przede wszystkim bardzo ważnym dodatkowym składnikiem ? drożdżami. Do produkcji takich faworków potrzeba:

  • 0,5 kg mąki;
  • szczypty soli;
  • 2 łyżek cukru;
  • 50 g świeżych drożdży;
  • 80 g roztopionej margaryny lub masła;
  • 1 szklankę mleka,
  • 2 jajka.

Dodatkowo należy również przygotować: 1,5 litra oleju lub smalcu do smażenia oraz cukier puder do posypania. Niektórzy uparcie twierdzą, że prawdziwe faworki powinny być smażone na smalcu, dziś się już od tego odchodzi i wybiera nieco mniej kaloryczny olej. Opcjonalnie, można również podczas podawania przyozdobić je konfiturami, dżemem lub powidłami.

Wykonanie

Pracę trzeba rozpocząć od pokruszenia drożdży, po czym należy dodać do nich 1 łyżkę cukru, 1 łyżkę mąki i pół szklanki ciepłego mleka. Ten roztwór powinno się dobrze rozetrzeć, a następnie odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Gdy drożdże będą dochodzić do siebie, można zająć przygotowywaniem reszty składników na ciasto. W tym celu jajka należy roztrzepać z 1 łyżką cukru i szczyptą soli. Do tego dodać przesianą mąkę, resztę mleka, rozpuszczoną margarynę i w końcu wyrośnięte drożdże. Całość wyrabiać około 20 minut, oczywiście podany czas jest opcjonalny i wszystko zależy od tego, jak ciasto będzie się zachowywać, dobrze wyrobione ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Taką masę można przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 15 minut, oczywiście najlepiej w ciepłe miejsce.

Po odczekaniu odpowiedniego czasu, można wyłożyć ciasto na lekko posypaną mąką stolnicę lub ewentualnie blat, następnie podzielić na kilka części i każdą po kolei rozwałkowywać, nie za cienko, ale też nie za grubo. Po odpowiednim przygotowaniu płatów, można przystąpić do formowania faworów, w tym celu płat dzielimy na paski, następnie każdy pasek przekroić ukośnie na mniejsze kawałki, nie należy zapominać o zrobieniu nacięcia na każdym kawałku i potem przełożeniu przez nie jeden koniec. Jak widać formowanie faworków drożdżowych niczym nie odbiega od tradycyjnego tworzenia, bo i kształt jest ten sam.

Następnie trzeba porządnie rozgrzać tłuszcz, najlepiej do 175 stopni, to jest optymalna temperatura, najprecyzyjniej zmierzyć to za pomocą termometru kuchennego, ale również dobrze można wrzucić kawałek ciasta na rozgrzany tłuszcz i sprawdzić, jak szybko wypłynie ? twierdzą specjaliści z Cukierni Camargo. Gdy zrobi to niezwłocznie, to sygnał, że można przystąpić do smażenia faworków drożdżowych. Powinny być usmażone z obu stron na złoty kolor. Jeśli faworki zbyt szybko się przypalają, wówczas powinno się zmniejszyć temperaturę, jeśli natomiast za bardzo wchłaniają tłuszcz to tę temperaturę zwiększyć. Starym zwyczajem, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu, usmażone faworki należy układać na papierowym ręczniku. Można również ograniczyć wchłanianie tłuszczu już podczas smażenia, wystarczy do zimnego oleju wlać odrobinę alkoholu.

Po usmażeniu i odsączeniu tłuszczu można posypać faworki cukrem pudrem, a przed podaniem dodać odrobię konfitur, powideł lub dżemu; ładnie ozdobią słodki półmisek i do tego podkreślą smak faworków drożdżowych.

Wróć