Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Ja wybrać dobry tort urodzinowy?


Wybór tortu urodzinowego wcale nie jest taki oczywisty. Często taki wypiek jest niesłychaną atrakcją na urodzinowej imprezie. Warto przemyśleć wybór i zaskoczyć gości spektakularnym tortem. A więc co powinno się wiedzieć, aby efekt był zadowalający?

Coraz częściej na przyjęciach urodzinowych torty mają swoje wejście ? zazwyczaj jest to północ, wówczas goście gromadzą się wokół solenizanta i wyczekują symbolicznego zdmuchnięcia świeczek. Tort powinien zachwycać gości przede wszystkim smakiem, ale też kształtem i wielkością oraz dekoracjami. Warto wiedzieć, że podczas zamawiania tortu trzeba mieć na uwadze ilość gości, ich preferencje żywieniowe i oczywiście swoje upodobania ? radzą specjaliści z Cukierni Braci Stykowskich.

Smak jest najważniejszy!

Nie należy zapominać, że to smak powinien być na pierwszym miejscu. W zasadzie stosunkowo często zdarza się tak, że w pogoni za spektakularnym wyglądem, gdzieś gubi się ten aspekt smakowy. Względy estetyczne są owszem ważne, ale jednak doznania smakowe najważniejsze. Nie powinno się rezygnować z dobrego smaku tylko ze względu na niesmaczne, ale idealnie komponujące się dekoracje. Pierwszym krokiem powinno być więc wybranie smaku tortu, oczywiście warto zwrócić uwagę na osobiste preferencje gości lub ich ograniczenia zdrowotne, np. gdy ktoś jest uczulony na pewne składniki ? warto z nich zrezygnować.

Należy pamiętać, że dekoracje powinny wieńczyć dzieło, a nie same w sobie stanowić sztukę.

Kształt i wielkość

Wielkość tortu ? szalenie istotna. W dużej mierze zależy od ilości gości. W tym miejscu też należy wtrącić małą dygresję, przede wszystkim trzeba podchodzić do sprawy racjonalnie. Nie warto inwestować w wymarzony i wyśniony piętrowy tort, gdy ma to być kameralne przyjęcie urodzinowe na 20 osób. Bo reszta ciasta się zmarnuje. W tej kwestii najlepiej zaufać doświadczonemu cukiernikowi, podać mu ilość gości i poprosić o zaproponowanie odpowiedniej wielkości tortu na tę okazję ? przecież to żadna ujma. A z drugiej strony, nie powinno się oszczędzać, bo bardzo źle świadczy o gospodarzu, gdy czegoś brakuje zgromadzonym na uroczystości gościom ? zwłaszcza, gdy jest to tort. Nie powinno się też wyliczać porcji, warto mieć kilka kawałków ciasta w zapasie, gdyby komuś tort szczególnie zasmakował i zechciał dokładkę, trzeba być przygotowanym również na taką ewentualność.

Natomiast ogromne pole do popisu jest w kwestii kształtu ? tu już naprawdę nie trzeba się ograniczać. Dla fana piłki nożnej można zrobić tort w kształcie piłki lub całego boiska do gry; miłośnikowi drogich zabawek warto sprezentować ciasto w kształcie samochodu ? będzie to wyglądać bardzo oryginalnie i na pewno zachwyci zarówno solenizanta, jak i zgromadzonych gości.

Na większym torcie można pobawić się w robienie wież lub schodków. Bardzo ładnie prezentują się torty na stelażach.

Idealne dopełnienie ? fantazyjne dekoracje

Jak już wcześniej wspomniano ? dekoracje na torcie odgrywają coraz bardziej istotną rolę.

Często już nie wystarcza klasyczny tort wysmarowany kremem maślanym lub obłożony białym lukrem plastycznym. Co więcej, już nie wystarczają też klasyczne i nieśmiertelne ozdoby: róże, motywy kwiatowe, liście, perły. Dziś już można wylepić naprawdę fantazyjne kształty. Oczywiście ogromne pole do popisu jest w kwestii tortów dla dzieci, bo im szczególnie zależy, aby tort ładnie się prezentował. Można wówczas zaskoczyć gości tortem ze zdjęciem dziecka. Taka ozdoba jest całkowicie jadalna, bo zdjęcie wydrukowane jest na specjalnej drukarce na opłatku, wystarczy zamówić taki wydruk i następnie przymocować do wierzchu tortu. Bardzo małym kosztem można zrobić spektakularna dekorację, która na pewno zachwyci gości.

Wróć