Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Jak długo sięga historia produkcji lodów?


Trudno wyobrazić sobie ciepłe letnie dni bez pysznego smaku lodów. Czy jednak zastanawialiście się, kiedy zaczęła się ich historia? Kto wymyślił ten mrożony deser, który podbił cały świat? Jak produkowano i przechowywano lody w czasach, gdy nie było zamrażarek? W tym wpisie odkryjemy kilka lodowych sekretów – zapraszamy do lektury!

Od chińskich mrożonych syropów do pierwszej lodziarni 

Stworzenie pierwszych mrożonych deserów przypisuje się starożytnym Chińczykom. Już 2 tysiące lat p.n.e. opanowali oni metodę schładzania żywności za pomocą saletry zmieszanej ze śniegiem, a słodkie mrożone syropy z owoców i ryżu były przysmakiem władców i arystokracji. Produkcja lodów polegała na umieszczeniu składników w metalowej tubie i zanurzeniu jej w większym naczyniu wypełnionym pokruszonym lodem.

Podobno za pojawienie się lodów w Europie możemy dziękować Marco Polo, który przepis i sposób ich wytwarzania przywiózł do Wenecji. Włosi udoskonalili mrożone sorbety (jadane także przez Arabów i antycznych Greków i Rzymian), dodając do nich mleko. I chociaż pierwsza na świecie lodziarnia została otwarta w 1686 r. Paryżu, jej właścicielem był Sycylijczyk. W Café Procope, która działa do dziś, lody jadali Napoleon Bonaparte, Victor Hugo czy Fryderyk Chopin.

Kiedy lody pojawiły się w Polsce? 

Wzmianki o lodach pojawiają się już w Panu Tadeuszu – najpewniej trafiły one do Polski jeszcze przed rozbiorami. Metodę ich domowej produkcji opisała natomiast dokładnie pod koniec XIX w. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Niezbędna była do tego puszka, ceber z posolonym lodem i łopatka do mieszania, czyli tzw. maszynka do kręcenia lodów opatentowana w 1843 r. w Ameryce. Procedura była bardzo pracochłonna – na szczęście dzisiaj, by zjeść pyszne lody rzemieślnicze w Warszawie, wystarczy odwiedzić jedną z naszych cukierni na Starym Mieście lub Żoliborzu.

Historia naszego lokalu sięga kwietnia 1974 roku, kiedy Aleksander Stykowski, były dyrektor Warszawskich Zakładów Ciastkarskich (WZC), otworzył cukiernię na Starym Mieście – pierwszą w tym rejonie po zakończeniu II wojnie światowej. Już 1 maja ruszyła produkcja lodów rzemieślniczych. Konkurencja w postaci Horteksu zlokalizowanego na Rynku Starego Miasta pojawiła się dopiero w 1975 roku. Obecnie na warszawskiej Starówce działa około 30 lodziarni – wśród nich nasza Cukiernia Warszawska na ul. Świętojańskiej, do której serdecznie zapraszamy!

Wróć