Trudno wyobrazić sobie ciepłe letnie dni bez pysznego smaku lodów. Czy jednak zastanawialiście się, kiedy zaczęła się ich historia? Kto wymyślił ten mrożony deser, który podbił cały świat? Jak produkowano i przechowywano lody w czasach, gdy nie było zamrażarek? W tym wpisie odkryjemy kilka lodowych sekretów – zapraszamy do lektury!
Stworzenie pierwszych mrożonych deserów przypisuje się starożytnym Chińczykom. Już 2 tysiące lat p.n.e. opanowali oni metodę schładzania żywności za pomocą saletry zmieszanej ze śniegiem, a słodkie mrożone syropy z owoców i ryżu były przysmakiem władców i arystokracji. Produkcja lodów polegała na umieszczeniu składników w metalowej tubie i zanurzeniu jej w większym naczyniu wypełnionym pokruszonym lodem.
Podobno za pojawienie się lodów w Europie możemy dziękować Marco Polo, który przepis i sposób ich wytwarzania przywiózł do Wenecji. Włosi udoskonalili mrożone sorbety (jadane także przez Arabów i antycznych Greków i Rzymian), dodając do nich mleko. I chociaż pierwsza na świecie lodziarnia została otwarta w 1686 r. Paryżu, jej właścicielem był Sycylijczyk. W Café Procope, która działa do dziś, lody jadali Napoleon Bonaparte, Victor Hugo czy Fryderyk Chopin.
Wzmianki o lodach pojawiają się już w Panu Tadeuszu – najpewniej trafiły one do Polski jeszcze przed rozbiorami. Metodę ich domowej produkcji opisała natomiast dokładnie pod koniec XIX w. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Niezbędna była do tego puszka, ceber z posolonym lodem i łopatka do mieszania, czyli tzw. maszynka do kręcenia lodów opatentowana w 1843 r. w Ameryce. Procedura była bardzo pracochłonna – na szczęście dzisiaj, by zjeść pyszne lody rzemieślnicze w Warszawie, wystarczy odwiedzić jedną z naszych cukierni na Starym Mieście lub Żoliborzu.
Historia naszego lokalu sięga kwietnia 1974 roku, kiedy Aleksander Stykowski, były dyrektor Warszawskich Zakładów Ciastkarskich (WZC), otworzył cukiernię na Starym Mieście – pierwszą w tym rejonie po zakończeniu II wojnie światowej. Już 1 maja ruszyła produkcja lodów rzemieślniczych. Konkurencja w postaci Horteksu zlokalizowanego na Rynku Starego Miasta pojawiła się dopiero w 1975 roku. Obecnie na warszawskiej Starówce działa około 30 lodziarni – wśród nich nasza Cukiernia Warszawska na ul. Świętojańskiej, do której serdecznie zapraszamy!