Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Jak powstają torty piętrowe?


Torty piętrowe to najbardziej imponująca forma tych uroczystych wypieków. Imponująca nie tylko ze względu na rozmiar, ale także konstrukcję przypominającą okrągłą wieżę czy piramidę. Piętrowe torty to już klasyka gatunku – uświetniają najważniejsze życiowe wydarzenia i imprezy obchodzone z wielką pompą. Wiele osób zastanawia się jednak, jak powstają takie ciasta i czemu zawdzięczają swoją stabilność. Jeśli jesteś wśród nich, w tym wpisie znajdziesz odpowiedź.

Tort piętrowy krok po kroku 

Piętruski, jak zdrobniale określają torty piętrowe cukiernicy, dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje: układane na zewnętrznym stelażu oraz łączone w sposób niewidoczny z zewnątrz. W tym pierwszym przypadku sprawa jest prosta – poszczególne piętra przygotowuje się tak samo jak zwykły tort, a następnie umieszcza na ozdobnym stojaku, zwykle metalowym, szklanym lub wykonanym z tworzywa sztucznego. Może on mieć różną liczbę podestów o okrągłym lub kwadratowym kształcie ułożonych w prosty bądź bardziej fantazyjny sposób. Alternatywą dla tradycyjnego tortu jest wykorzystanie dużej liczby babeczek lub muffinek układanych na poszczególnych piętrach. Taki zewnętrzny stelaż jest bardzo stabilny, a także estetyczny i często sam w sobie stanowi dekorację.

Inaczej rzecz się ma z tortem piętrowym bez stelaża. Jak połączyć piętra, by cała konstrukcja pięknie wyglądała i wytrzymała wiele godzin na stole? Każdy cukiernik ma swoje sposoby. Uchylając rąbka tajemnicy, możemy zdradzić, że do tego celu wykorzystuje się specjalne podkłady umieszczane pod każdym piętrem ciasta oraz wsporniki zagłębiane w nim pionowo. Ich liczba i rozmieszczenie zależy od średnicy poszczególnych warstw i wielkości całego tortu. Trzeba umieścić je w cieście umiejętnie, by go nie zniszczyć i sprawić, że łączenie będzie niewidoczne.

Piętra tortu można złożyć zarówno przed ich otynkowaniem i zdobieniem, jak i na samym końcu, po schłodzeniu w lodówce. Gdy tort ma zostać przetransportowany, składa się go w miejscu docelowym, by nie uległ zniszczeniu podczas przewożenia.

Na jakie okazje tort piętrowy będzie idealny? 

Cieszące oko i podniebienie torty piętrowe są zarezerwowane na specjalne okazje. Doskonale sprawdzają się jako torty weselne, stanowiąc nie lada atrakcję i jeden z obowiązkowych punktów programu na każdym przyjęciu ślubnym. Odpowiednio dużym ciastem naje się nawet kilkuset gości! 

Piętruski o mniejszych lub większych rozmiarach często podaje się również na uroczystych jubileuszach, imprezach firmowych, chrzcinach czy komuniach. Osoby o zacięciu cukierniczym mogą samodzielnie przygotować niewielki dwu- lub trzypiętrowy tort, jednak większe konstrukcje zdecydowanie lepiej zlecić wykwalifikowanym cukiernikom z doświadczeniem, którzy zagwarantują, że słodkie dzieło będzie nie tylko okazałe i trwałe, ale przede wszystkim smaczne. Po pyszne i eleganckie torty piętrowe zapraszamy do naszych cukierni!

Wróć