Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Jak przechowywać nie zjedzone resztki tortów?


Pewnie nie raz zdarzyło się Wam nie zjeść w całości pysznego tortu i pozostawić jego fragment, mając nadzieję, że przetrwa co najmniej do następnego dnia lub w najlepszym wypadku do kilku dni. Oczywiście doradzamy, aby tort spożywać możliwie jak najszybciej od jego produkcji, chociaż jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe. W tym przypadku należy znać zasady, które ułatwią nam przechowanie tortu do kolejnej konsumpcji. Dzięki kilku prostym zasadom tort przetrwa nie tylko w stanie nienaruszonym wizualnie, ale także zachowa swój wyjątkowy smak.

Jakie akcesoria są nam potrzebne do przechowania tortu?

Najczęściej popełnianym błędem jest przechowywanie tortu w naczyniu, na którym wcześniej był podany. Nie jest to dobre rozwiązanie ze względu na to, że naczynie to zdarzyło się już nagrzać lub chociaż ?złapać? temperaturę pokojową, gdy stało razem z tortem wiele godzin. Dlatego jeśli zamierzamy przechować tort, dobrze jest wstawić np. nieużywaną szklaną paterę do lodówki, by chociaż na chwilę ją schłodzić. Dzięki temu postawione na niej ciasto szybciej zacznie się wyziębiać.

Resztki posiłków generalnie najlepiej jest przechowywać w szklanych lub ceramicznych naczyniach. To samo dotyczy ciast i tortów.

Czym przykryć tort?

Tort najlepiej przykryć pokrywką, którą posiadamy w zestawie z naczyniem, w którym tort się znajduje. Ważne jest, aby przykrycie było w miarę szczelne, dzięki temu do tortu nie będzie dostawało się zbędne powietrze, które będzie go wysuszało.

Ciasto powinno być przykryte celofanem, pergaminem lub folią aluminiową. Nawet jeśli odpowiednio zabezpieczymy ciasto, to powinno być ono przechowywane z daleka od produktów posiadających intensywny zapach, który może ?przejść? na tort. Tort najlepiej przechowywać w lodówce obok podobnych wyrobów cukierniczych.

Najtrudniej ma się sprawa z ciastami, których bazą jest bita śmietana. Ze względu na swoje właściwości, śmietana szybko kwaśnieje, dlatego tort nią przekładany najlepiej jest umieścić jak najszybciej w lodówce, jeśli już nie zamierzamy go spożywać. To samo dotyczy ciast, których składnikami są jogurty, ser i owoce – te produkty wyjątkowo nie lubią cieplejszych temperatur.

Czas przechowywania tego typu deserów jest bardzo ograniczony i wynosi odpowiednio:

 • ciasto z bitą śmietaną najlepiej przechowywać jedynie do 6 godzin,
 • ciasto ze śmietaną lub kremem – 18 godzin,
 • ciasto z serem i jogurtem (mowa tutaj także o sernikach) do 36 godzin przy szczelnym przechowywaniu,
 • ciasto z dodatkiem owoców jest w stanie zachować świeżość do 1-2 dni, chyba, że dodatkowo zostanie wzbogacone jogurtem lub śmietaną, wtedy ten czas skróci się do 18 godzin,
 • szarlotkę można przechowywać w lodówce kilka dni,
 • upieczony i suchy biszkopt można przechowywać owinięty do tygodnia,
 • najdłużej świeżość zachowują babeczki bez dodatków wyżej wymienionych składników oraz kruche ciastka, gdyż czas ich przechowywania może wynosić nawet od 10 do 14 dni.

A co z zamrażaniem?

Większość ciast można również swobodnie zamrażać. Należy jednak przy tym pamiętać, że produktów raz rozmrożonych nie można zamrażać ponownie, dlatego jeśli już decydujemy się na wyjecie deseru z zamrażalnika należy albo zjeść go do końca, ale wyrzucić nie zjedzone pozostałości.

Ciasta takie jak:

 • biszkopt,
 • tort lodowy,
 • sernik,
 • spód tortu,
 • ciasto francuskie.

można zamrozić nawet na 2 miesiące. Najlepiej robić to przy temperaturze -18°C. Aby utrzymać ich świeżość najlepiej zawinąć je najpierw w folię aluminiową.

Tak samo można zamrozić spód tortu, czyli biszkopt, ale warto wtedy pamiętać, aby odczekać od 8 do 10 godzin po jego upieczeniu. Wtedy biszkopt ?dojrzeje? i można go będzie spokojnie schłodzić.

Najlepiej zamrożenie znoszą babeczki i ciastka, te z kolei zachowują swoje właściwości nawet do pół roku.

Aby uniknąć problemów z oszacowaniem daty zamrożenia, warto podpisać produkty, które zamrażamy opisując je nazwą oraz datą mrożenia.

Wróć