Makowiec to jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce, jednoznacznie kojarzy się ze świętami spędzonymi z rodziną. Ale tak naprawdę makowiec to ciasto na każdą okazję, idealnie sprawdzi się zarówno na świątecznym stole, jak i jako deser po niedzielnym obiedzie.
Makowiec to ciasto, którego głównym składnikiem jest mak. Taki tradycyjny makowiec powinien spełniać dwa podstawowe warunki, po pierwsze ? powinno być w nim dużo maku, po drugie ? w maku ma być dużo bakalii. W wówczas o tak przyrządzonym makowców można powiedzieć, że jest tradycyjny.
Składniki
Podane składniki są na cztery porcje ciasta. Do wyrobienia ciasta potrzeba:
? 750 g mąki;
? 50 g świeżych drożdży (dodatkowo na rozczyn: 1 łyżka cukru i 1/3 szklanki ciepłego mleka);
? 3 żółtka;
? 1 jajko;
? 0,5 szklanki cukru;
? 1-1,5 szklanki ciepłego mleka;
? 100 g rozpuszczonego masła;
? 0,5 łyżeczki soli;
? zapach/olejek/ekstrakt pomarańczowy.
Dodatkowo do masy makowej potrzeba:
? 600 g maku;
? 60 g masła;
? 3 jajka;
? 150 g cukru;
? 5 łyżek miodu;
? olejek rumowy
? laska wanilii;
? bakalie: orzechy włoskie, laskowe, rodzynki, suszone morele, wiśnie, żurawina, daktyle, kandyzowana skórka pomarańczowa i cytrynowa, kandyzowany imbir;
? rozmącone białko do posmarowania.
Wykonanie
Na początku trzeba zrobić rozczyn, w tym celu do drożdży dodaje się cukier i ciepłe mleko, warto pamiętać, żeby dokładnie rozetrzeć drożdże. Następnie należy przykryć całość ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce.
Potem mąkę przesiać do dużego naczynia, dodać sól. Żółtka oraz jajko zmiksować z cukrem. Następnie połączyć mąkę z utartymi jajkami, dodać wyrośnięty rozczyn drożdżowy i wyrabiać ciasto, stopniowo dolewając ciepłe mleko, tyle, by ciasto łatwo dało się ugniatać. Następnie ugniatać ciasto do mementu, aż stanie się gładkie, wówczas stopniowo dodawać rozpuszczone masło, dalej zagniatając. Po tym należy przykryć ściereczką naczynie z ciastem drożdżowym i odstawić je do wyrośnięcia na około godzinę w ciepłe miejsce.
W tym czasie można się wziąć za przygotowywanie maku. Trzeba to rozpocząć od zalania wrzątkiem rodzynków. Potem posiekać orzechy i resztę bakalii. Mak powinno się zalać wrzątkiem i gotować na małym ogniu 10 minut. Potem zemleć 3 razy w maszynce z drobnym sitkiem. Następnie można przystąpić do smażenia maku, należy go włożyć do garnka z roztopionym masłem, dodać miód, posiekane orzechy i bakalie. Podgrzewać ok. 5 minut, ciągle mieszając. Zdjąć z ognia i odstawić do wystygnięcia. Żółtka utrzeć z cukrem, a białka ubić na pianę. Następnie do wystudzonego maku dodać nieco wanilii ? chodzi tu o ziarenka zeskrobane ostrzem noża z przekrojonej laski ? olejek rumowy, kogel-mogel i dobrze wymieszać. Na koniec dodać pianę z białek i całość jeszcze raz delikatnie wymieszać. Tak przyrządzoną masę makową należy podzielić na 4 w miarę równe części.
Po wykonaniu masy makowe, należy wrócić do wyrabiania ciasta. W tym celu wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę wysypaną mąką i podzielić na 4 porcje. Każdą porcję ciasta rozwałkować na prostokąt, ważne jest, żeby pamiętać, że będzie się z tego zwijać roladę, dlatego dłuższy bok rozwałkowanego ciasta powinien być krótszy od dłuższego boku arkusza papieru do pieczenia o ok. 10 cm, następnie każdą część ciasta posmarować białkiem, ten zabieg zapobiegnie odstawaniu masy od ciasta ? radzą specjaliści z Cukierni Camargo. Za pomocą łopatki maczanej w wodzie należy równomiernie nanieść i rozsmarować na płaty ciasta masę makową. Po tym należy ciasto zawinąć w rulon wzdłuż dłuższego boku, formując kształt makowca. Następnie zawinąć w papier do pieczenia, zostawiając na końcach po 5 cm wolnej przestrzeni. Wtedy makowce wyrosną wzdłuż i będą miały zgrabny kształt. Zawinięte makowce układać na blaszce obok siebie i piec 40 minut w temperaturze 180 stopni. Po wystudzeniu ciasta są już gotowe do spożycia.