Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Jaki alkohol podać do tortu?


Jaki alkohol podać do tortu?

Od dawna przyjęło się, że tort to wyjątkowy rodzaj ciasta serwowany podczas specjalnych uroczystości. Oprócz niego na stole znajduje się zazwyczaj wiele innych potraw, słodyczy a także napojów, którymi goście chętnie się częstują. W tym miejscu właśnie pojawia się pytanie, jaki alkohol najlepiej smakuje w towarzystwie tortu i w jaki sposób go dobrać, aby ani nie przyćmił tego wyjątkowego deseru, a być może, aby jeszcze bardziej wydobył jego smak? Alkoholi do podania jest naprawdę wiele. Ich rodzaj może zależeć od charakteru imprezy oraz naszych preferencji. Warto jednak przed ich podaniem dowiedzieć, się które z nich wybitnie dobrze komponują się ze smakiem tortu, a których lepiej unikać. Podawany alkohol powinien dopełniać słodyczy deseru, dlatego należy wystrzegać się alkoholi wybitnie cierpkich i gorzkich, które mogą popsuć smak deseru. Podanie alkoholu szczególnie wskazane jest w przypadku tortów, w których masa okazała się zbyt mdła i trudno uchwycić jej wyrazisty smak. Odpowiednio dobranym alkoholem można uratować smak tortu!

 • Szampan

Nieodłącznym elementem kojarzonym z hucznymi imprezami jest szampan. Nie należy go mylić z winem musującym! Oryginalny szampan to tylko ten pochodzący z rejonu Francji o podobnej nazwie, czyli Szampanii. Musujące bąbelki często trafiają w gusta gości, a ponadto wyglądają efektownie w długich kieliszkach. Szampan bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie tortu. Warto pamiętać o tym, aby szampan podawany do słodkiego deseru również był słodki. Można go podać zarówno przed konsumpcją tortu, jak i później.

 • Wino

Zasada jest prosta, do słodkich deserów, owoców i ciast podajemy wino słodkie. Ma to swoje uzasadnienie. Gdy po słodkim deserze chcielibyśmy napić się wytrawnego wina, uczucie cierpkości zostanie jeszcze bardziej spotęgowane. Wynika to z powstałej różnicy w smakach. Gdy po słodkim torcie pijemy cierpkie wino, to nie może się dobrze skończyć i na ustach wielu osób można będzie dostrzec grymas niezadowolenia. Dlatego, aby zniwelować kwasowość wina lepiej podać to słodkie i unikać smakowego kontrastu.

 • Białe, lekkie i słodkie wina najlepiej sprawdzą się w przypadku delikatnych tortów, których nadzienie bazuje na bitej śmietanie.
 • Wina czerwone to z kolei uzupełnienie deserów, których podstawą są biszkopty o nucie korzennej.
 • Wino intensywne w smaku powinno być podawane do deserów, które zawierają w sobie dużą ilość czekolady.
 • Rum

Rumem często nasączany jest biszkopt w tortach, dlatego też można oczekiwać, że będzie dobrze współgrał z całym deserem. Rum wyjątkowo dobrze łączy się z tortami czekoladowymi, przekładanymi orzechami. Do ciast i tortów najczęściej podawany jest ciemny rum, ze względu na swój intensywny zapach i walory smakowe.

 • Likier

To także alkohol którym nasącza się spody ciast. Likiery świetnie sprawdzają się w przypadku tortów zawierających bitą śmietanę i orzechy. Najlepiej wybierać wtedy likiery kremowe, o aksamitnej konsystencji.

 • Sherry

Sherry to odmiana słodkiego wina pochodzącego z Hiszpanii. W cukiernictwie sherry najbardziej sprawdza się, jako składnik ciast, jednak spokojnie można go podać również oddzielnie.

 • Whisky

Popularnie podawane do ciast czekoladowych. Tort z tym dodatkiem będzie wyśmienicie pasował do kawy!

 • Wódka

Tu możecie się trochę zdziwić, ponieważ wódka również bywa wysokoprocentowym napojem serwowanym razem z tortami. W przypadku tego alkoholu należy sugerować się tą samą zasadą, co wcześniej, czyli podawać wódkę ?słodką?, czyli najlepiej smakową.

Kilka innych, nie mniej ważnych zasad:

 • jeśli w torcie występuje duża ilość owoców, możemy podać alkohol o smaku najbardziej do nich zbliżonym,
 • wiele alkoholi służy np. do macerowania rodzynek,
 • alkohole mają właściwości, które nadają tortom wyjątkowego smaku i zapachu, dlatego jeśli decydujemy się na podanie do deseru alkoholu, nie musi być on bardzo delikatny, należy jednak przy tym uważać, aby nie było go zbyt dużo i aby ciasto nie rozpłynęło się.

Wróć