Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Jej wysokość babka drożdżowa!


Babka drożdżowa to jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce, lekka, puszysta, z domieszką posmaku cytrusowego. Idealna. Przede wszystkim kojarzy się z Wielkanocą, kiedy to ? wg tradycji ? postawiona na stole ma przynieść pomyślność domownikom. Jest łatwa w przygotowaniu, a i do kupienia niemalże w każdej cukierni. Warto kultywować piękną polską tradycję i jeść babki drożdżowe!

Baba drożdżowa, powszechnie znana również pod nazwą wielkanocnej, to wyrób cukierniczy znany już od dawna w Polsce, ciasto przyrządza się z drożdży piekarskich lub piwnych rozczynionych ciepłym mlekiem i wymieszanych z mąką i cukrem oraz szczyptą soli, taki rozczyn powinien być odstawiony do wyrośnięciu ? tłumaczą specjaliści z Cukierni Braci Stykowskich. Po wyrośnięciu dodawane są jajka, mąka oraz opcjonalnie rozmaite bakalie. Niekiedy ciasto zaparza się wrzącym mlekiem. Oryginalne baby wypiekano w karbowanych formach w kształcie ściętego stożka natomiast po upieczeniu oblewano suto lukrem.

Szczypta historii

Baba to staropolski wypiek, znany był już w XVII wieku, po raz pierwszy były pieczone w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Natomiast za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego ? króla światowego i propagatora polskiej kultury ? babki rozpowszechniły się w krajach europejskich, a szczególnie we Francji.

Natomiast w Polsce w XIX i na początku XX wieku każda porządna gospodyni wiedział, że baby lubią ciepło i nie znoszą przeciągów. Co więcej, ciasto było na tyle popularne, że stawało się tematem wielu rozmów, podczas sąsiedzkich spotkań wymieniano się radami, co zrobić, aby babki cieszyły oczy i gardła. Powszechnie wiadome było, że ciasto musiało być starannie wyrobione, należało je bić, tak by stało się błyszczące, gładkie i odstawało od donicy i ręki. Pamiętano, że wszystkie produkty do wyrobu bab powinny być ogrzane. Podobnie przygotowując z drożdży rozczyn, należało produkty rozprowadzić w lekko podgrzanym mleku. Potem dodać mąki, a w wolnej chwili wysmarować dwukrotnie tłuszczem formy do pieczenia. Do wypieków gospodynie mogły przystąpić dopiero wtedy, gdy ciasto mocno już urosło i zwiększyło swoją objętość dwukrotnie. Tak przygotowane baby należało piec w piekarniku kaflowym, ale w niezbyt wysokiej temperaturze.

Podczas uroczystości rodzinnych baba zawsze miała honorowe miejsce na stole. Starsi domownicy i przyjezdni goście popijali je kawą z domieszką cykorii lub zwykłą zbożówką.

Tradycyjny przepis

Zanim zacznie się wyrabiać babkę drożdżową, należy zacząć od zrobienia zaczynu, do tego potrzebne będą:

 • 125 g mąki;
 • 200 ml lekko ciepłego mleka;
 • 40 g świeżych drożdży;
 • 2 łyżki cukru;
 • 375 g mąki.

Na ciastko należy przygotować:

 • 80 g cukru;
 • 2 jajka;
 • 3 duże żółtka;
 • 100 g stopionego masła;
 • 2 szczypty soli;
 • skórka otarta z 1 cytryny.

Wykonie należy zacząć od zrobienia rozczynu, w tym celu powinno się wkruszyć do dużej miski drożdże, zalać je mlekiem, dodać mąkę i cukier. Następnie zamieszać energicznie i odstawić w ciepłe miejsce na 40 minut. Do wyrośniętego zaczynu dodaje się jajka, żółtka, cukier, skórkę z cytryny i mąkę wymieszaną z solą. Ciasto powinno się wyrabiać około 15 minut, a następnie dodać stopione i przestudzone masło. Taką masę należy porządnie zagnieść przez kolejne 10 minut. Oczywiście podany czas jest bardzo umowy, ciasto powinno się zagniatać do momentu, aż wciągnie całe masło i będzie gładkie i błyszczące.

Następnie można przejść do pieczenia ciasta. W tym celu dużą formę na babkę należy posmarować miękkim masłem i przełożyć do niej ciasto. Odstawić do wyrośnięcia na około 20 minut w ciepłe miejsce. To idealny moment, aby nastawić piekarnik i nagrzać go do temperatury 170 stopni.

Babkę piecze się około 30 minut, a następnie wyjmuje ją z foremki i odstawia do wystygnięcia. Ciasto wyrośnie dużo ponad formę. Przestudzoną babkę można już polać lukrem.

Babka jest prosta w przygotowaniu i niezwykle smaczna ? tradycyjna i wiecznie modna.

Wróć