Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Keks – popularna klasyka gatunku


Keks to jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce. Jest proste w wykonaniu i w zasadzie smakuje każdemu, bo raczej trafia w gusta wszystkich. Od wielu lat króluje na polskim stole, szczególnie w czasie świat. Obok sernika i babki stanowi klasykę gatunku w Polsce.

Keks to popularne ciasto biszkoptowe z bakaliami, pieczone w prostokątnej formie. Ciekawą informacją jest fakt, że keksy pieczono już w starożytnym Rzymie. Co więcej, zachowały się nawet przepisy na te ciasta, więc może w te święta keks a la starożytny Rzym? Wystarczy zaopatrzyć się w owoce granatowca, orzeszki piniowe i rodzynki, następie to wszystko piecze się w cieście jęczmiennym. Chyba dobre wyjście dla wyszukanego podniebienia.

Wróćmy jednak do klasycznego keksu. Czasami jest używane zamiennie określenie na keks, mianowicie: cwiba. Słowo pochodzi z języka niemieckiego, zwieback, rozkładając słowo: zwei ? dwa, zwie ? dwu i backen ? piec. Dawniej wypieczone ciasto przekładano warstwowo bakaliami i następnie powtórnie pieczono. Obecnie w książkach kucharskich cwibak jest utożsamiany z keksem.

Przygotowanie dziecinnie proste

Klasyczny keks w zasadzie nie jest skomplikowany w przygotowaniu. Jest szybki, do tego smaczny, aromatyczny, miękki i długo utrzymuje swoją świeżość. Można go jeść od razu lub po ostygnięciu zawinąć w ściereczkę, włożyć do woreczka i odstawić, najlepiej w chłodne miejsce. Po 2-3 dniach zyska pełnię smaku, a po tygodniu będzie równie pyszny.

Ważna informacja na początek, mianowicie przed przystąpieniem do pracy, warto zadbać o to, aby wszystkie składniki miały temperaturę pokojową. A należy przygotować:

  • 250 g mąki pszennej;
  • 180 g cukru;
  • 5 jajek;
  • 250 g margaryny lub masła;
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej;
  • 1 łyżka mleka;
  • ok. 300 g bakalii.

Do przygotowania keksu można użyć gotowej mieszanki keksowej lub samemu skomponować mieszankę składającą się z ulubionych bakalii. Mogą to być rodzynki, żurawina, owoce kandyzowane, suszone figi, morele, daktyle, orzechy i migdały.

Robienie ciasta należy zacząć od przesiania mąki. Następnie powinno się odpowiednio przygotować mieszankę bakaliową. Przy gotowej mieszance, należy pokroić bakalie na mniejsze kawałki, ale nie za drobno. Natomiast samodzielna kompozycja wymaga troszkę więcej pracy, mianowicie, migdały należy sparzyć wrzątkiem, gdy przestygną obrać ze skórki i posiekać, kandyzowane skórki i figi pokroić ? radzą specjaliści z Cukierni Braci Stytkowskich. Bakalie wymieszać z 1-2 łyżkami mąki i odstawić na bok. Następnie można przejść do przygotowywania odpowiednich składników, które potem będzie się tylko swobodnie dodawać, mianowicie: powinno się oddzielić żółtka od białek, a sodę wymieszać z mlekiem. Miękką margarynę (masło) utrzeć z cukrem na jasną, puszystą masę. Dalej miksując na najwyższych obrotach, dodawać po jednym żółtku (każde żółtko miksować co najmniej 1 min.) Mąkę dodać stopniowo do ubitej masy. Białka ubić na sztywną pianę i zmieszać delikatnie z masą, można to zrobić szpatułką lub łyżką drewnianą. Na końcu dodać sodę rozpuszczoną w mleku i obtoczone w mące bakalie.

Tak przygotowaną masę należy przełożyć do blachy (najlepiej keksówki) wysmarowanej margaryną i posypanej mąką. Warto zadbać o to, aby wlane do blachy ciasto nie sięgało 3/4 wysokości formy, bo będzie ono rosło podczas pieczenia. Następnie blachę włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 60 min. i piec do suchego patyczka. Po upieczeniu pozostawić w formie, aż lekko przestygnie. Następnie wyłożyć na kratkę z piekarnika i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

Keks po ostygnięciu można polukrować i udekorować bakaliami.

Wróć