Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Kiedy jest najlepszy moment na podanie tortu?


Tort ze względu na swoją specyfikę, jest ciastem podawanym zazwyczaj podczas wyjątkowych okoliczności. Dlatego przed całą ceremonią jego podania, warto zastanowić się, kiedy jest na to najlepszy moment. Tort to zazwyczaj element na który czekają wszyscy goście, a w szczególności zniecierpliwione dzieci. Tortowi towarzyszy zazwyczaj specjalna oprawa, tak aby nie pojawił się bez zwrócenia uwagi wszystkich. Tort symbolizuje obfitość i bogactwo dlatego warto, aby każdy z uczestników spróbował go w trakcie przyjęcia.

Czy tylko o północy?

Popularnie przyjęło się, że najlepszą porą na podanie tortu jest północ. Stanowi ona także znaczący przerywnik w trakcie zabawy. Podanie tortu symbolizuje zazwyczaj moment kulminacyjny przyjęcia. Zmęczeni zabawą goście mogą wtedy zająć swoje miejsca przy stolikach oraz przystąpić do spróbowania tego wyjątkowego przysmaku. Jednak czy należy ścisło przestrzegać tej granicy i podawać tort jedynie o północy? Coraz częściej obserwuje się odejście od tego schematu i podawanie tortu znacznie wcześniej. Ma to kilka swoich powodów:

  • nie wszyscy goście są w stanie uczestniczyć w przyjęciu do późnych godzin wieczornych i wtedy może ich ominąć przyjemność spróbowania tortu,
  • późno w nocy, mimo że zabawa trwa w najlepsze nie każdy ma ochotę na poczęstowanie się kolejnym słodkim deserem, szczególnie dla osób przebywających na rygorystycznej diecie pomysł ten może okazać się niezbyt szczęśliwym rozwiązaniem,
  • gdy na stołach jest dużo deserów, a gospodarz zadbał o obfite menu może się zdarzyć, że goście, którzy mieli do tej pory bardzo duży wybór dań, mogą już nie mieć ochoty na spróbowanie tortu, to oczywiście nie tylko ogromna strata dla nich, ale także dla gospodarza.

Tort w trakcie wesela

Przyjęło się, aby tort weselny podawać o północy, jednak jest znacznie lepszy moment, aby to uczynić. O północy są także oczepiny, przez co niektórzy z gości pochłonięci zabawą mogą nie zauważyć pojawienia się tortu lub przegapić uroczystą oprawę, która powinna mu towarzyszyć.

Dlatego tort weselny można także podać zaraz po pierwszym daniu. Wtedy pojawi się on w całej okazałości, nie przytłoczony pobocznymi wydarzeniami, które będą miały miejsce w tym samym czasie. W tym momencie goście na pewno będą jeszcze w komplecie. Tort podany do głównego dania można będzie potraktować jako deser, którym zostaną przywitani wszyscy zaproszeni goście oraz Para Młoda.

Tort urodzinowy

Także przy okazji urodzin warto podać tort wcześniej niż o północy z podobnych przyczyn do tych weselnych. Zazwyczaj jest on udekorowany palącymi się świeczkami i podczas jego wniesienia warto sprawdzić czy wszystkie z nich są nadal zapalone. Często liczba świeczek symbolizuje liczbę lat skończoną przez jubilata, nie jest to jednak naczelna zasada i ilość świeczek może być jedynie symbolicznym elementem. Solenizant powinien jednorazowo zdmuchnąć wszystkie świeczki oraz rozpocząć krojenie tortu. Zanim jednak tort zostanie pokrojony należy wyjąć z niego wszystkie zgaszone świeczki.

Szczególnie podczas imprez organizowanych dla dzieci mogą one odczuwać zniecierpliwienie w oczekiwaniu na tort, dlatego lepiej jest zaserwować go na początku przyjęcia wtedy, gdy goście będą już w komplecie. Zdmuchniecie świeczek, zaśpiewanie symbolicznego ?100 lat? i pokrojenie tortu będzie stanowiło idealny wstęp do dalszej zabawy.

Deser do napoi

Tort może być również serwowany w trakcie podawania gorących napoi oraz alkoholu. Tort z pewnością będzie stanowił doskonale dopełnienie dla gości pijących gorącą kawę i herbatę. Fani mocniejszych trunków z pewnością chętnie posmakują tortu, który podany z odpowiednim rodzajem alkoholu nabierze nowego, głębszego smaku.

Wróć