Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Ptyś – ciastko zapomniane


Ptyś to jedno z ulubionych ciastek nie tylko dzieci, lecz także dorosłych. Pyszne okrągłe ciastko, a w środku słodki krem lub nieśmiertelna bita śmietana ? brzmi wybornie ? a smakuje jeszcze lepiej. Ciastko przywodzi na myśl obrazek obyczajowy z dziecięcych lat ? kiedy to w niedzielne popołudnie cała rodzina wychodziła na ptysie. Warto może od czasu do czasu wracać do tej pięknej tradycji.

Słów kilka o ptysiu

Ptyś to tradycyjnie kuliste ciastko z ciasta parzonego. Składa się z dwóch części, a pomiędzy nimi jest krem bezowy lub bita śmietana. Z wierzchu posypuje się go cukrem pudrem lub polewa czekoladą. Gdy pojedziemy do Poznania, warto wiedzieć, że wówczas zamawia się nie ptysia, ale wietrzniki.

Nazwa wywodzi się z języka francuskiego, petit choux (pti szu) to dosłownie mała kapusta, odnosi się ona do kształtu ciastka , nie do smaku.

Jedno z trudniejszych w przygotowaniu ciastek

Nie bez kozery ptysie uważa się za bardzo kunsztowne ciastka i jednocześnie bardzo trudne w przygotowaniu. Ciasto parzone zazwyczaj jest dosyć kapryśne. Oto sprawdzone składniki na ciastko:

  • 250 ml wody;
  • 125 g masła;
  • 160 g mąki pszennej tortowej;
  • 4 jajka.

Jednak najważniejsze jest odpowiednie połączenie składników. W tym celu należy w rondelku zagotować wodę z masłem. Następnie dodać mąkę, energicznie cały czas mieszając, aby nie dopuścić do powstania grudek, jednocześnie powinno się uważać, aby nie przypalić. Ciasto można uznać za gotowe, gdy odchodzi od boków garnka. Wówczas należy je odstawić do wystudzenia. Następną część pracy powinno się wykonywać, gdy ciasto jest całkowicie zimne. Gdy już to zostanie osiągnięte, można dodawać do masy po jednym jajku i miksować na gładką masę, następnie winno się przełożyć całość do szprycy cukierniczej. Wówczas przechodzi się do formowania podstaw ciastek, w tym celu należy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wykładać okrągłe placki ciasta. Warto również pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów miedzy plackami, bo ciasto mocno wyrośnie.

Ciastka powinno się piec w 200 stopniach przez 20-30 minut. Podczas wypiekania można zająć się produkcją kremu. Do tego celu należy przygotować:

  • 250 ml śmietany 30%;
  • 2 łyżki cukru pudru.

Standardowa bita śmietana jest bardzo prosta w wykonaniu, a mianowicie śmietankę ubija się na sztywno. Pod koniec ubijania dodaje się cukier.

Ostudzone i przekrojone na pół ciastka można już przekładać bitą śmietaną. Najłatwiej aplikować ją za pomocą rękawa cukierniczego z gwiazdką, wówczas wystarczy suto naszprycować słodką masą spód ciastka, a drugą częścią delikatnie nakryć całość. Najlepsze są wtedy gdy są przeładowane kremem, aby ciasto nie namiękło od bitej śmietany najlepiej przekładać je tuż przed podaniem ? radzą specjaliści z Cukierni Braci Stykowskich.

Jeżeli ktoś woli krem bezowy zamiast klasycznej bitej śmietany, warto wiedzieć, że jego przygotowanie zajmuje nieco więcej czasu. A do przygotowania potrzeba:

  • 150 g białka (z 5 dużych sztuk);
  • 300 g cukru;
  • 150 g wody (ok 170 ml);
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii;
  • sok z jednej cytryny.

Wykonując krem, najpierw trzeba zacząć od umycia i sparzenia jajek. Następnie trzeba oddzielić białka od żółtek i przełożyć te pierwsze do miski. Po oddzieleniu jajek, powinno się wsypać cukier, wlać wodę do garnka i ugotować syrop cukrowy do uzyskania odpowiedniej próby. Po pewnym czasie zmniejsza się ogień i można wrócić do białek, ubić je na sztywną pianę, następnie cienkim strumieniem wlewać gotujący się jeszcze syrop do białek (w celu zaparzenia ich), cały czas mieszając masę na wolnych obrotach. Następnie dodaje się wanilię i sok z cytryny i miesza przez chwilę mikserem. Na końcu całą masę należy dobrze przemieszać szpatułką. I wówczas można już przekładać ciasto parzone tą masą, w sposób analogiczny do pierwszej wersji.

Niezależnie od tego, jaką masę się wybierze, warto posypać gotowe ptysie cukrem pudrem.

Wróć