Sernik to chyba najpopularniejsze cisto w Polsce. Niezmiennie gości na polskich stołach w czasie każdych świątecznych biesiad już od wielu pokoleń. Ale przepisów tyle, ile polskich gospodyń. I każda pani domu wie, że to niesłychanie kapryśne ciasto i trzeba z nim postępować bardzo ostrożnie, aby wyszedł idealny.
Rodzajów sernika jest tyle, że nie sposób tutaj wymienić wszystkich. Ale może warto chociaż zasygnalizować te najpopularniejsze, chociażby: klasykę gatunku ? sernik wiedeński; nowojorski; z brzoskwiniami; piernikowy; orzechowy; łaciaty (rosyjski) i oczywiście jeden z najsłynniejszych ? krakowski ? w zasadzie powinien się znaleźć na szczycie listy, bo on tu będzie grał pierwsze skrzypce. I w cale nie trzeba jechać do Grodu Kraka, aby skosztować prawdziwego, pysznego sernika krakowskiego, niżej zaprezentowany jest prosty przepis na ten słynny sernik.
Prosta przyjemność
Sernik zazwyczaj jest ciastem mocno absorbujący, potrzeba sporo czasu i składników na wykonanie go. Tym razem jest podobnie. Na ciasto trzeba przygotować:
Z podanych wyżej składników należy wyrobić ciasto, w tym celu na stolnicy umieszcza się mąkę, cukier puder, sól i zimne masło, które należy pokroić nożem. Następnie trzeba dodać żółtka i rozcierać ciasto. Gdy ciasto zostanie już odpowiednio ugniecione, należy uformować kulę, owinąć folią i włożyć na jakiś czas do lodówki, zwyczajowo jest to pół godziny. Po tym czasie należy wydzielić z całości 2/3 ciasta i wyłożyć spód posmarowanej masłem blaszki. Następnie ponakłuwać i piec 10 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Po wyjęciu należy lekko ostudzić ciasto.
Po tym czasie można się wziąć za robienie masy serowej, do jej wykonania potrzebna przygotować:
Robiąc masę serową, trzeba zacząć od przepuszczamy sera 3 razy przez maszynkę. Następnie oddzielić żółtka od jajek i utrzeć te pierwsze z cukrem. Do pulchnej masy należy dodawać zmielony ser i masło, oczywiście powinno się to odbywać etapami i po trochu. Na końcu dodaje się śmietanę wymieszaną z budyniem i sokiem z cytryny. Wówczas można utrzeć wszystkie składniki. Gdy masa jest gładziutka, należy zacząć ubijanie białek na pianę. Po skończeniu tej czynności, przechodzi się do łączenia sera z pianą, najpierw 1/3, potem dopiero resztę ? łączenie powinno się odbywać ostrożnie, ale stanowczo, aby obie masy dobrze się połączyły ? radzą specjaliści z Cukierni Braci Stykowskich. Na koniec dodajemy do masy miąższ wanilii, namoczone rodzynki i skórkę, wówczas tak przygotowaną masę serową można już wylać na podpieczony wcześniej spód ciasta.
Następnie należy przystąpić do bardzo ważnej czynności, czyli formowania charakterystycznej kratki na wierzchu sernika. W tym celu powinno się rozwałkować resztę ciasta i pokroić w paseczki centymetrowej szerokości. Z nich układa się na masie serowej tę ozdobną kratkę, którą smaruje się roztrzepanym żółtkiem. Tak przygotowane ciasto można już włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec około godziny. Po upieczeniu powinno się zostawić sernik w nagrzanym piekarniku jeszcze przez jakiś czas, najlepiej do ostygnięcia, bo tak drastyczna zmiana temperatur najczęściej jest przyczyną nieestetycznego opadania sernika.
Gdy wystygnie, jest wówczas gotowy do spożycia, można go podawać z dodatkiem wiśni lub konfitur, ewentualnie kawałkami skórki pomarańczowej fantazyjnie ułożonymi w oczkach kratki. Takie dekoracje na pewno nadadzą wykwintności słynnemu wypiekowi.