Często krąży legenda, że tiramisu to bardzo trudne do zrobienia ciasto, ten włoski deser ponoć jest wyjątkowo kapryśny i wyjątkowo często lubi się nieudawać. Ile w tym prawdy? Ciężko dociec, ale na pewno jest tak przepyszny, że warto podjąć trud wykonania.
Tiramisu to włoski specjał, który od kilku lat podbija polski rynek cukierniczy, deser ten składa się z warstwy biszkoptu nasączonej bardzo mocną kawą espresso oraz likierem amaretto, na tak przygotowane biszkopty nakłada się warstwę kremu z sera mascarpone, jajek, cukru i śmietany, a dzieło wieńczy posypana na wierzchu strata czekolada ? wyjaśniają specjaliści z Cukierni Camargo. Tradycyjnie tiramisu spożywa się we Włoszech na drugie śniadanie, deser podaje się wówczas silnie schłodzony.
Tiramisu ujarzmione
Do przygotowania torciku okolicznościowego tiramisu należy przygotować produkty na: biszkopt, nasączenie i krem. Do biszkoptu potrzeba:
Do odpowiednio skomponowanego ponczu należy przygotować:
Krem mascarpone wykonuje się z:
Warto jeszcze przygotować sobie około 200 g podłużnych biszkoptów, 3 łyżki powideł śliwkowych, marmolady lub innego dżemu i wstążkę do dekoracji. Biszkoptami obłoży się boki torytu, a powidła posłużą za spoiwo, natomiast wstążka nada całości stabilności.
Wykonanie
Tiramisu należy zacząć od biszkoptu, piekarnik nagrzać do 170 stopni, dno tortownicy o średnicy 24 cm lub trzech tortownic o średnicy 22 cm wyłożyć krążkiem z papieru do pieczenia. Białka należy ubijać przez około 2 minuty aż się dobrze spienią, następnie dodaje się cukier, po łyżce, cały czas miksując. Ubija się jeszcze przez kilka minut, aż będą sztywne i błyszczące. Wciąż ubijając, dodaje się stopniowo żółtka. Następnie przesiane mąki: pszenną i ziemniaczaną (najlepiej przesiać je bezpośrednio do masy) zmiksować krótko na małych obrotach miksera, tylko do połączenia się składników na jednolitą masę ? bez grudek.
Tak przygotowaną masę wykłada się do tortownicy lub rozkłada równo do 3 tortownic. Wstawia do piekarnika i piecze do suchego patyczka, jeden duży biszkopt przez około 35-40 minut, 3 pojedyncze blaty na jednym poziomie piekarnika przez 20 minut.
Po tym czasie należy wyjąć biszkopt piekarnika i ostudzić. Jeden duży po ostudzeniu przekroić na 3 krążki.
Następnie można przejść do wykonania kremu, w tym celu w małym garnku należy zagotować około 2 szklanek wody, odstawić z ognia. Na garnku z parującą wrzącą wodą zawiesić miskę z żółtkami (tak aby dno miski nie dotykało wody). Do żółtek dodać cukier i ubijać mikserem przez około 8-10 minut, aż cukier się rozpuści, masa się ociepli i stanie się jasna oraz puszysta. Wówczas zdjąć miskę z pary, odstawić na blat i ubijać masę jeszcze przez około 4-5 minut na puszysty krem.
W drugiej misce należy zmiksować serek mascarpone, następnie dodać ubite żółtka i delikatnie wymieszać łyżką, następnie krótko zmiksować na małych obrotach miksera, do momentu połączenia się składników w jednolitą masę. Tak wykonaną masę należy podzielić na 3 części.
Następnie czas przejść do przekładania torciku tiramisu. W tym celu powinno się pierwszy blat położyć na paterze, skropić kawą, wyłożyć jedną część kremu, posypać przez sitko 2 łyżkami kakao. Położyć drugi biszkopt i analogicznie do wcześniejszych czynności: nasączenie, krem i kakao. Przykryć ostatnim krążkiem, który tylko nasącza się i smaruje kremem. Następnie wstawia do lodówki na minimum godzinę.
Tort można przygotować dzień wcześniej. Przed podaniem warto posypać resztą kakao i udekorować biszkoptami posmarowanymi powidłami, aby łatwiej przytwierdzały się do boku tortu. Całość można owinąć wstążką.