Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Torty komunijne – uczcijmy Pierwszą Komunię Świętą


Mimo, że majowy sezon komunijny jeszcze przed nami, warto już dziś pomyśleć o torcie na tą wyjątkową okazję. Torty serwowane przy okazji przyjęcia po raz pierwszy Eucharystii jeszcze do niedawna nie cieszyły się wielką popularnością, jednak obecnie coraz częściej stanowią nieodłączny element tej kościelnej uroczystości. Służą wyróżnieniu tej podniosłej chwili, w której oprócz dziecka znajduje się bliższa i dalsza rodzina. Jest to element na który z pewnością nie będą czekali jedynie dorośli, ale także dzieci. Jubilat z pewnością przy drobnej pomocy pokroi tort komunijny z ogromną satysfakcją.

Jak wyglądają torty komunijne?

Nie są one zazwyczaj tak okazałe jak np. torty weselne, ale z kolei bardziej wyjątkowe, niż te urodzinowe. Zazwyczaj nawiązują stylistyką do uroczystości komunijnej, czyli utrzymane są w białej kolorystyce. Kształty bywają naprawdę różne, z czego chętnie wybierany jest tort w kształcie koła na wzór Eucharystii. Przybiera on też postać otwartej księgi symbolizując Biblię, a bardziej wymyślne nawet gołębia, czyli Ducha Świętego. Torty tego typu składają się zazwyczaj z jednego piętra. Oprócz motywów związanych z uroczystością mogą się na nim znaleźć życzenia dla przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej lub nawet jego fotografia.

Charakterystyczne dla tortów komunijnych jest nienasączanie ich alkoholem, gdyż często konsumowane są przez dzieci i w tym przypadku należy się tego wystrzegać.

Tak jak w każdej dziedzinie moda według której wybiera się torty na Pierwszą Komunię Świętą co sezon ulegają zmianie. Najpopularniejsze są jednak skromne torty, bez obfitych zdobień, ograniczające się do dekoracji z jadalnych elementów.

I chociaż znajdą się tacy, dla których komunijny tort może kojarzyć się ze zbytnim przepychem i kiczem, to nie należy się tego obawiać. Delikatny, jednopiętrowy tort, z nielicznymi detalami, utrzymany w jasnych barwach z pewnością nie będzie raził podczas religijnej uroczystości, a w zamian nada jej jeszcze bardziej podniosłą rangę.

Coraz częściej stosuje się podział na torty komunijne dla chłopca i dziewczynki.

Najczęstsze motywy pojawiające się na komunijnych tortach:

 • hostia,
 • gołąb,
 • winogrona,
 • kielich mszalny,
 • otwarte Pismo Święte,
 • biała szarfa,
 • złote zdobienia i napisy.

Ile kosztuje komunijny tort?

Ceny są naprawdę różne i podyktowane wieloma czynnikami. Przede wszystkim należy oszacować masę tortu, jaki chcemy zamówić, proporcjonalnie do liczby gości, jakiej się spodziewamy. Reszta uzależniona jest od naszej fantazji i elementów, które wybierzemy. Jeśli zażyczymy sobie, aby tort był bogato zdobiony, jego cena będzie adekwatnie do naszych wymagań wyższa. Średnio kilogram komunijnego tortu kosztuje 50 ? 80 zł/kg. Przy czym należy przyjąć, że z tortu do:

 • 3 kg jesteśmy w stanie poczęstować 25 gości,
 • do 3,5 kg – 30 gości,
 • do 4 kg – 35 gości
 • i do 5 kg – 45 osób.

Czy obecność na torcie religijnych symboli to profanacja?

Absolutnie nie. Szczególnie jeśli tort wykonany jest w gustowny sposób. Wielu klientów wzbrania się jednak przed zdobieniem tortu krzyżykami, różańcem czy np. podobizną Chrystusa, co jest jak najbardziej zrozumiale. Dlatego najlepiej jest wybierać torty minimalistyczne, które nikogo nie urażą i jednocześnie będą utrzymane w dobrym ?smaku?.

Smak tortu komunijnego

Ze względu na już wspomnianą estetykę tortów komunijnych są one zazwyczaj delikatne i nieprzesłodzone. Biszkopt jest zazwyczaj jasny, a najczęściej wybierane kremy to waniliowy i śmietankowy. Jeśli jest wyjątkowo ciepło taki tort można mocno schłodzić i wtedy upodobni się do lodowego deseru.

Tort komunijny z pewnością będzie stanowił doskonały element dopełniający religijną uroczystość. Aby wybrać tort, który spełni nasze oczekiwania, najlepiej porozmawiać na temat naszych oczekiwań i panujących trendów ze sprzedawcą w cukierni, który w sezonie komunijnym ma do czynienia z licznymi zamówieniami na tego typu torty.

Wróć