Zamówienia telefoniczne 791 051 087
Koszty dostawy: Warszawa Dostawy 0zł*

Wszystko, co należy wiedzieć o torcie weselnym


Tort na weselnym przyjęciu stanowi zazwyczaj dużą atrakcję podczas imprezy. Powinien być spektakularny, by zachwycić zgromadzonych gości. Dlatego wybór tortu weselnego jest dużym wyzwaniem. Więc jak wybrać najlepszy tort? Jakimi kryteriami się kierować podczas wyboru?

Tort weselny powinien być przemyślaną decyzją, dlatego podczas zamawiania tortu weselnego, warto zwrócić uwagę na pewne ważne kwestie, mianowicie: wygląd; wielkość; smak; łatwość przechowywania i krojenia. Poniżej proponujemy omówienie tych aspektów.

Wygląd

Jeden z najważniejszych aspektów to wygląd tortu weselnego. Tak naprawdę nie ma reguły ? tutaj można zaszaleć. Cukiernicy dzisiaj realizują każde, nawet najbardziej absurdalne marzenia swoich klientów. I tak, tort może nawiązywać do charakteru imprezy i np. upodobnić się do sukni ślubnej ? biały, z misternie wykonaną z masy cukrowej koronką. Ale można iść w drugą stronę i np. postawić na kontrasty, które idealnie będą się komponować z mocnymi akcentami w wystroju czy to sali, czy stołu. Ważną rzeczą jest, aby poradzić się cukiernika i na spotkanie z nim wziąć coś, co da wyobrażenie o stylistyce wesela ? np. zaproszenie, kilka inspirujących fotek, zdjęcie sukni ślubnej, zdjęcie miejsca, gdzie odbędzie się wesele. To ostatnie jest szczególni ważne, bo co innego sprawdzi się w leśnej altance, a co innego na eleganckiej sali bankietowej w hotelu.

Wielkość ? to nie takie oczywiste

Wybór wydaje się prosty, mało gości, mały tort, dużo gości, duży tort. Bo nikt nie chce, żeby zabrakło kawałków, ale z drugiej strony, szkoda wydawać pieniądze na niepotrzebny zapas. Jak widać, to tak nie działa. Najlepiej zdać się w tym miejscu na wiedzę cukiernika. Często wystarczy przestawić, ile gości się planuje na przyjęciu, a doświadczony cukiernik wówczas oszacuje, ile kilogramów i ile porcji potrzeba przygotować. Warto również zwróć uwagę na parę kwestii, jeżeli np. wśród weselnych gości większość stanowią małe dzieci, wówczas można pokusić się o nieco większe porcje tortu ? w końcu dzieci uwielbiają słodkość.

Smak ? wcale nie dodatkiem

Smak tortu w zasadzie powinien znaleźć się n początku, bo wbrew pozorom jest szalenie istotny. Wygląd oczywiście może zachwycić, ale gdy smak szwankuje, wówczas szybko zostanie zatarte pierwsze dobre wrażenie. Bo ostatecznie tort jest przeznaczony do jedzenia, a nie do oglądania i podziwiania. To niepowtarzalny smak powinien zostać zapamiętany ? a nie tylko fakt, że tort był duży. Więc jaki smak tortu weselnego sprawdzi się najlepiej? Powszechnie przyjęło się, że idealnie na przyjęcie weselne sprawdzą się te lekkie i orzeźwiające smak, przede wszystkim dlatego, że weselni goście mogą po całodziennym świętowaniu być już przejedzeni i zmęczenia ? sugerują specjaliści z Cukierni Camargo. Co więcej, śluby zazwyczaj odbywają się latem, w konsekwencji ciężkie kremy nie są najlepszy, wyborem, bo wówczas najlepiej smakują ciasta owocowe, lekko kwaskowate. Tort nie może być też zbyt słodki, bo nie powinno się przesładzać gości. Najlepiej przed zamówieniem tortu, popróbować, aby wybrać najsmaczniejszy.

Jak przechowywać i kroić tort ślubny?

Wydawałoby się, że to sprawa oczywista. Niekoniecznie! Porcja ślubnego tortu ma nieco inny kształt niż tradycyjny klin, na jaki zazwyczaj kroi się np. tort urodzinowy. Jeśli nie będzie profesjonalnej obsługi, warto zapytać cukiernika, jak kroić tort, aby wystarczyło dla każdego gościa. Trzeba odpowiednio wymierzyć kawałki dla zgromadzonych. A przechowywać oczywiście w lodówce lub zimnym miejscu ? bo bazą tortu są kremy. Nie powinno się też przetrzymywać go przez dłuższy czas, bo na uroczystość będzie nieświeży.

A jeśli nie tort?

Dzisiaj już coraz modniejsze stało się zastępowanie tradycyjnego tortu ? piętrowego białego ciasta ? ciasteczkami, babeczkami lub nawet deserami w kieliszkach. Ekstrawaganckie? Może i tak, ale na pewno wygodne! Wówczas każdy gość ma już z góry wydzieloną porcję i bez zbędnego wyliczania i szacowania można rozdać gościom słodki deser.

Wróć